İki yüzlü ahlakın recmi

img_3196

Kaybettik…

Bu sefer hepimiz eksiksiz kaybettik, farkında değiliz.

Şort giyen bir kadının tekmelenip, üstüne ülkenin başbakanının “biraz mırıldılanılır demesi, hakimin gözü dönmüş sapkını serbest bırakmasının, recmden nasıl bir farkı var ?

Tanıklardan biri “ Eski karısıdır, ondan tekmeliyordur” dedim diyor.

“Bunları ezmek lazım, kafalarını koparmak lazım” şeklinde söylenen saldırgana tepki yok, otobüs şoförü durmuyor. Ortalık sus pus. Tuttuğu takıma küfretseniz  otobüste bıçaklı kavga çıkar.

Pırıl pırıl, emeği ile çalışan, üstelik son derece önemli bir görev icra eden bir kadının suratına tekme yemesinin ardından sokaklarda değiliz.

Bu simgesel bir recmdir. Taşlanıyoruz, farkında değiliz.

Paramparçayız görmüyoruz.

Ülkenin kadınları her gün başlarına irili ufaklı taşları hem sokakta, hem evde, hem iş yerlerinde başlarına yiyorlar.

Ülkenin laik yaşam tarzı linç ediliyor sessizlik hakim.

2 gün sonra Cumhuriyet Bayramı, tam olarak neyi kutlayıp, Atam izindeyiz diyeceğiz muamma. Hiç bir yerde gözle görülür bir afiş de yok zaten.

İngiltere’nin Viktorya Çağı’nın o ikiyüzlü ahlakı her yerde kol geziyor. Charles Dickens’ın müthiş tasvirlerinde yer aldığı gibi; masaların bacaklarını dahi kadife kumaşlarla kapatacak kadar koyu bir muhafazakarlık yükselirken diğer yanda genelevlerin dolup taştığı, çocukların fabrikalarda çalıştırılırken ayakta öldüğü bir çağa benziyor Türkiye’nin hali. Ensar Vakıfları’nda çocuk tecavüzleri yaşanırken, kadınlar otobüste tekmeleniyor kısa şort giydikleri için, kızların okul etekleri yerleri süpürüyor.

Batı değerlerine sözde karşı bir iktidar ama farenin peynirinden hallice büyük, yoksul mahallerinin üstünde yükselen rezidanslarda günlük tutulan evlerde fuhuş, uyuşturucu, terör faaliyetlerine müdahale yok.

Aile değerleri derseniz, gidin devlet hastanesinde jinekologları dinleyin. Ben araştırmalarım için dinledim. Kayınpederinden hamile kalanlar, babasının çocuğunu doğuranlar, kardeşinle birlikte olmayacaksın da kiminle olacaksın diyen anneler.

Alkole vergi üstüne vergi koyup, Türkiye’nin dokusuna ait içki sofralarını kaldırırken, Türkiye’nin uyuşturucu pazarına dönüşmesine tanıklık ettiğimiz bugünler, ikiyüzlü ahlakın görkemli yükselişini yansıtıyor.

Türkiye’nin en önemli iki sanatçısından biri transseksüel Bülent Ersoy diğeri ise mini etek giyip sahneye çıkan eşcinsel Zeki Müren iken, halen neden bu denli eşcinsellikten korkup, insanların dışlanıp hatta öldürülmelerine tanıklık ediyoruz. Bunun nedenini sormamız gerekmiyor mu?

Yıllarca, başörtüsünü kadın özgürlüğü adına savunmak için kanal kanal gezen erkekleri, temel hakları gasp edilen Ayşegül Terzi’nin yanında göremiyoruz.

Başımıza ne geliyorsa bu iki yüzlü ahlaktan geliyor. Sevgilisiyle cinselliği yaşayıp,“ bakire bir kız ” ile evlenmek istemek bu ülkenin sorunu. Kızlık zarı dikimi bugün Orta Doğu ülkelerinde en çok yapılan ameliyatlardan birinin başını çekiyor.

Bu iki yüzlü ahlak bugün iktidarı buralara taşıdı. İstikrarı sağlasın diye verilen oylar,  “ ne olacak canım, ordu gelir kurtarır” iki yüzlülüğü ve  öngörüsüzlüğü  ile verildi.

İki yüzlü ahlakımız boynumuza geçen ilmektir, kendimizi boğuyoruz ne yazık ki farkında değiliz.

Bugün nefretle kadınlara, azınlıklara, eşcinsellere, laikliğe attığımız bu taşlar özgürleşememenin, bastırılmış duyguların ve yaşanmamışlığın şiddetinden geliyor.

İnsanın doğasına ket vurmaya çalışmak, uçsuz bucaksız okyanusların önüne set çekmekten farksız.

Ayşegül Terzi’ye yapılan toplumsal bir recmdir.

Hukuk sisteminden zanlısına, destekleyen siyasi duruşa hepsi bu bastırılmış duyguların ve ikiyüzlü ahlakın eseridir.

Bu ülkeyi kurtaracak dürüst bir ahlak ve laikliktir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s