Kariyer yolunda kadınlar için bir liman: YenidenBiz

YenidenBiz

“ Türkiye’nin kalkınması ve ekonomik istikrara kavuşmasının yolu, kadınların iş gücüne katılmasından, yönetici kadrolarda eşit biçimde yer almasından geçiyor. YenidenBiz Platformu  bunu en farklı ve yaratıcı şekliyle hayata geçiren bir sosyal girişim. İş hayatına dönmekte güçlük yaşayan kadınların yanında YenidenBiz. Haydi kadınlar, tam sırası yeniden iş başına! “

“Yayılın çimenlerin üzerine 

Acele edin 

Er ya da geç 

Çimenler yayılacak üzerinize”

                                                                 Jacques Prévert

Yukarıdaki mısraları okuduğumda henüz 14 yaşındaydım. Her cumartesi günü, akşam üstü saat dört olduğunda, Pera Güzel Sanatlar’da benim piyano, en yakın arkadaşlarımdan biri olan Feyza’nın da gitar dersleri biterdi. Sonrasında büyük bir sevinçle, Beyoğlu’nda Halep Pasajı’nda Liman adlı kartpostal ve posterlerin satıldığı dükkana gider ve orada çalışan İnanç ve Gökhan ile uzun uzun hayat ve edebiyat üzerine sohbet ederdik.

Liman ismiden gelen bir sembolizmle, başka bir dünyaya açılmama imkan vermişti adeta. Bir sürü güzel şiirin, sözün yazıldığı kartlar, posterler ve zarfların içinde satılan mektup şeklindeki Kybele şiir dergilerinin arasında kaybederdim kendimi. Hayalet Gemi dergisini keşfetmem de o yıllara denk düşer. Prévert’in bu şiiriyle de gitmekte olduğum Fransız okulunda değil de, benim için bir özgürlük alanı olan Liman’da tanışmıştım ilk kez. Bu sözler benim hayatıma sessizce yön verdi, canım sıkıldığında aklımda yankılandılar.

O dönemlerde, hayatı keşfe duyulan büyük bir tutku ile de kendimi ifade edebileceğim her fırsatı değerlendirme çabasına girmiştim. Tiyatroda oynamak, yazmak, resim çizmek ve müzik en ön planda olanlarıydı…İtiraf etmeliyim ki, kariyerimdeki en büyük bocalamam, arzuya dönüşen tutkularımı göz ardı etmekten, bazı kalıplara girme çabasında olmamdan kaynaklandı. Oyuncu olmayı istememe rağmen bir şekliyle tiyatrocu olmaktan hep korktum. Sanki bu kararı verirsem asla düzenli bir hayatım olmayacak, para kazanamayacaktım. Halbuki, bugünün şartlarında bir çok meslek için bu durum geçerli üstelik düzensiz bir hayata, sevmediğiniz bir işi yaparak katlanma durumunda kalmanız da başka bir gerçek. Uzun saatler ofiste çalışmak, ait hissetmediğiniz bir işte olmak son derece sıkıcı daha da kötüsü hayatın anlamını yitirdiğinizi bile düşünmeniz mümkün. Ben de tüm bu süreçlerin içerisinden geçtim. Şimdilerde tiyatro ile ilgili izlemek dışında hiç bir eylemde bulunmuyorum ancak göz ardı etmeye çalıştığım diğer yönümün elini sımsıkı tutmuş vaziyetteyim: Yazmak. Çocukluğumdan beri devam ettirdiğim yazma tutkumu, işe dönüştürme çabasındayım. Gidişatımdan da mutsuz değilim, en azından umutlarım beni mutlu ediyor.

Ben, kendini bulma sürecinde yabana atılamayacak bir uğraş verdiğime inanıyorum ancak yıllar içerisinde yeniden sorgulayabilirim de, açık kapı bırakıyorum kendime. Biliyorum ki bir çok kişi bugün bu süreçlerin içinden geçiyor. Kimisi ne yapmak istediğini kendine itiraf edemezken kimisi son derece başarılı oluyor.

Bugün, çalışma anlayışlarımız, önceki nesillere göre büyük farklılıklar gösteriyor ancak hayat şartları da pek kolay sayılmaz. Henüz çalışmadan ekonomik özgürlüğümüzü sağlayacak bir sistem bulunamadı. Çalışma hayatı ile ilgili sorunlar bizleri depresyona iterken, ilişkilerimize de olumsuz etkilerde bulunuyor. Üstelik kadınlar, kariyerlerinde erkeklerden farklı sorunlarla mücadele etmek zorundalar.

 Kadınlar olmadan ekonomik kalkınma bir hayal!

YenidenBiz kurucuları
YenidenBiz Platformu kurucuları: Didem ALTOP, Ayşe Güçlü ONUR, Göknil BİGAN, Esra AKIN, Melek PULATKONAK ( kişiler sol baştan sağa doğru )

Kadınlar ne yazık ki kariyerlerine ara vermekle daha fazla yüzleşmek durumunda kalıyorlar. Henüz Türkiye’de kadınları annelik süreçlerinde iş hayatlarını destekleyecek mekanizmalar oluşmuş değil. Daha da önemlisi belki de kadınlar bile ne yapacaklarını bilemiyorlar. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasının yolu ise kesinlikle kadınların iş gücüne katılmasından geçiyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2014 yılının rakamlarına göre, Türkiye’de kadınların çalışma oranı yüzde 28 ve bu da Türkiye’yi 142 ülke arasında 128. sıraya taşıyor. Kadınlara tanınan fırsat ve iktisadi katılımda ise Türkiye 132.sırada.

Bu tabloya bakıldığında ortaya çıkan sonuçta gördüğümüz ataerkil bir yapıdan çıkışı sağlayacak olan en önemli unsur bir kadın dayanışması olacaktır. Üstelik, son yıllar kadın dayanışmalarına şahitlik ettiğimiz önemli dönemler. Son dönemde karşılaştığım ve beni en çok etkileyen kadın dayanışması ise “ YenidenBiz, Yeniden İşBaşı Yapan Kadınlar Platformu”  oldu. 

YenidenBiz semineri

YenidenBiz, çalışma hayatlarına farklı sebeplerden ötürü ara vermiş kadınları yeniden iş hayatına kazandırmak adına son derece özel bir çaba harcıyor.

Birbirinden başarılı, kariyerlerinde önemli noktalara gelmiş ve belki de en önemlisi kadın gücüne inan, kadınlar tarafından kurulmuş olan YenidenBiz Platformu beni o kadar etkiledi ki, YenidenBiz ailesinden olan, iş hayatına dönmeyi başarmış kadınlarla yaptığım röportajları Deniz’in Daktilosu’nda yayınlayarak, bir şekliyle hareketin içinde olmak istedim. Zorlukların ve kendini keşfetme öykülerinin paylaşıldıkça, o yoldan yürüyen kişilere çok büyük bir güç verdiğini düşünüyorum.

YenidenBiz’le bir ay öncesinde tesadüfen tanıştığımda ilk düşüncem, keşke üç sene önce onlarla tanışmış olsaydım oldu. Biliyorum ki bir dönem yaşadığım kariyer sancılarımda, iş hayatında olamayışımdan kaynaklanan kendime güvensizlik dönemimde benimle aynı süreçleri yaşayan diğer kadınlarla tanışma fırsatı bulup, YenidenBiz bünyesindeki seminerleri takip edebilseydim muhtemelen kendimi yalnız hissetmez, gideceğim mesafeyi daha kısa zamanda katedebilirdim.

Türkiye’nin kalkınması ve ekonomik istikrara kavuşmasının yolu, kadınların iş gücüne katılmasından, yönetici kadrolarda eşit bir biçimde yer almasından geçiyor. YenidenBiz Platformu da bunu en farklı ve yaratıcı bir biçimde hayata geçiren bir sosyal girişim. Haydi kadınlar yeniden iş başına artık yalnız değilsiniz!

 YenidenBiz röportajlarının ilki perşembe günü Darüşşafaka Cemiyeti’nin Genel Sekreteri Pelin Kabalak ile başlıyor. Pelin Kabalak, değişen kariyerini ve YenidenBiz’in bir dokunuşu ile yeniden iş hayatına dönüş hikayesini bizimle paylaşacak.

YenidenBiz ile ilgili ayrıntılı bilgi için

      http://www.yenidenbiz.com

Email: info@yenidenbiz.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s